Data: 18 października 2024
Kategoria: Poradnik
Czy owoce w syropie są zdrowe?
Data: 18 października 2024
Kategoria: Poradnik



Często pytacie nas, czy owoce w syropie są zdrowe. Nic w tym dziwnego, ponieważ cieszą się rosnąca popularnością. Mają wiele zalet, ale nie są pozbawione wad. W tym artykule prezentujemy je wszystkie, aby odpowiedzieć na pytanie, czy owoce w syropie są zdrowe.

Spis treści:

  • Czym są owoce w syropie i jak powstają?
  • Wartości odżywcze owoców w syropie
  • Czy owoce w syropie są zdrowe? Fakty i mity
  • Jakie owoce w syropie są najsmaczniejsze?
  • Kiedy warto sięgać po owoce w syropie?

W dużym uproszczeniu odpowiedź brzmi: tak, owoce w syropie są zdrowe, ale tylko wtedy, gdy posiadają odpowiednio wysoką jakość i spożywamy je nie tak często, jak świeże. W tym artykule wyjaśniamy o co dokładnie chodzi, przedstawiamy korzyści ze spożywania owoców w syropie oraz podpowiadamy, jak je spożywać, aby były najzdrowsze. 

Czym są owoce w syropie i jak powstają?

Owoce w syropie to produkty przetworzone, w których świeże owoce zakonserwowane są roztworem składającym się z cukru i wody, a czasem także innych składników smakowych (np. nasze Wiśnie z rumem zawierają niewielki 1,2% dodatek tego alkoholu). Ważne jest, aby nie posiadały dodatku innych, zwłaszcza sztucznych substancji (np. barwników czy aromatów). 

Wiśnie z rumem Eterno

Owoce w syropie z naszej oferty wyprodukowano w tradycyjny sposób, który polega na pokrojeniu świeżych, dojrzałych owoców na cząstki oraz zalaniu ich wodą z cukrem. Smak niektórych wzbogacono naturalnymi dodatkami. Chodzi np. o miody, które świetnie komponują się ze smakiem i aromatem cytryn. 

Wartości odżywcze owoców w syropie

Jeśli zastanawiasz się, czy owoce w syropie są zdrowe, warto sprawdzić, jakie posiadają wartości odżywcze. Etapem produkcji tych przetworów, który najmocniej wpływa na zawartość witamin, jest pasteryzacja. Podczas niej za pomocą wysokiej temperatury usuwa się bakterie chorobotwórcze oraz enzymy, które mogą powodować psucie się produktów. 

Nie oznacza to jednak, że owoce w syropie są zupełnie pozbawione witamin, a jedynie to, że zawierają ich mniej, niż owoce świeże. Na przykład w każdych 100 g świeżej cytryny znajdziemy 53 mg witaminy C, której tylko 30 - 40% zostanie utracona w trakcie pasteryzacji. 

Warto też wiedzieć, że pasteryzacja nie wpływa na zwartość błonnika oraz minerałów takich, jak potas, magnez i wapń. Dlatego w praktyce owoce w syropie zawierają ich niemal tyle samo, co świeże owoce. 

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że syrop, którym są one zalane, posiada duże stężenie cukru. To powoduje, że w porównaniu do świeżych, owoce w syropie są znacznie bardziej kaloryczne. Produkty takie, jak Cytrynki z rumem w syropie Eterno zachwycają smakiem, ale warto kontrolować ich spożycie, jeśli dbamy i niskokaloryczną dietę.

Cytrynki z rumem w syropie Eterno

Czy owoce w syropie są zdrowe? Fakty i mity

Kiedy pytacie nas, czy owoce w syropie są zdrowe, często wymienicie wiele informacji na ich temat. Dużo z nich okazuje się półprawdami. Dlatego poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych faktów i mitów na temat owoców w syropie:

Owoce w syropie mogą zawierać dużo cukru. Fakt

To zdecydowanie największa ich wada, ponieważ nadmierne spożywanie dużych ilości cukru może prowadzić do nadwagi, próchnicy czy cukrzycy typu 2. Cukier w owocach w syropie jest jednak używany jako naturalny konserwant, stąd tak wysokie jego stężenie.

Owoce w syropie są całkowicie bezwartościowe pod względem odżywczym. Mit

Chociaż rzeczywiście owoce w syropie zawierają mniej niektórych witamin, to jednak nadal dostarczają organizmowi tyle samo błonnika, minerałów i antyoksydantów, co owoce świeże. Przykładowo nasza Pigwa w syropie zawiera naturalne związki fenolowe o działaniu przeciwzapalnym. 

Pigwa w syropie Eterno

Wszystkie owoce w syropie są takie same. Mit

Istnieje wiele różnych procesów produkcji owoców w syropie. Oprócz najbardziej tradycyjnego, bazującego na wodzie i cukrze, którego używa się do wytworzenie owoców w syropie Etereno, stosuje się także inne, wykorzystujące np. sztuczne konserwanty. Jeżeli więc zależy Ci na tym, aby owoce w syropie były zdrowe, sięgaj tylko po produkty tak proste w składzie, jak nasze.

Owoce w syropie mogą pomóc w zachowaniu sezonowego smaku przez cały rok. Fakt.

Wysokiej jakości owoce w syropie Eterno można przechowywać przez cały rok i cieszyć się ich naturalnym smakiem oraz aromatem o każdej porze. 

Jakie owoce w syropie są najsmaczniejsze?

W naszej ofercie znajdziesz wiele zdrowych owoców w syropie, które wzbogacają smak codziennych posiłków. Do najsmaczniejszych należą z pewnością Maliny w syropie, które są idealnym dodatkiem do lodów, naleśników oraz innych deserów. Możesz wykorzystać je także jako bazę do stworzenia sosu do mięsa. 

Maliny w syropie Eterno

Często sięgacie także po Cytrynki z imbirem w syropie. To świetny dodatek nie tylko do gorących napojów jak herbaty klasyczne, grzane wino czy piwo, ale także zimnych i orzeźwiających lemoniad. Świetnie podkreślają smak dań mięsnych, a szczególnie drobiowych. 

W tym zestawieniu obecne są również Pomarańcze w syropie Eterno, które wykorzystać można o każdej porze roku. Zimą wzbogacą smak dowolnego grzańca, wiosną podkręcą wielkanocnego mazurka, a latem umożliwią Ci stworzenie orzeźwiającej, zimnej lemoniady. Natomiast jesienią przygotujesz z ich dodatkiem przepyszną kaczkę w pomarańczach. 

Pomarańcze w syropie Eterno

Kiedy warto sięgać po owoce w syropie?

Odpowiadamy na pytanie, czy owoce w syropie są zdrowe. Produkty te posiadają wiele wartościowych składników, w tym witamin, których zawartość jest co prawda niższa, niż w owocach świeżych, ale nadal korzystna dla ludzkiego organizmu. Główną wadą owoców w syropie jest wysokie stężenie cukru i z tego powodu nie są przekąską, po którą można sięgać zawsze, gdy najdzie nas ochota. 

W ramach podsumowania można więc stwierdzić, że owoce w syropie, spożywane w umiarkowanych ilościach (tak jak każde słodkie produkty), są zdrowe. Warto sięgać po nie zwłaszcza jesienią i zimą, ponieważ dostarczają nie tylko świetnych doznań smakowych, ale także cennych minerałów i składników odżywczych. 

Loading...