Data: 1 września 2023
Kategoria: Poradnik
Jak wesprzeć dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego?
Data: 1 września 2023
Kategoria: PoradnikJak wesprzeć dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego?

Kilka słów i porad o nadchodzącym roku szkolnym, o tym jak wesprzeć dziecko w tym trudnym okresie i odpowiednio przygotować na spotkanie z nieznanym.

Rozpoczęcie roku szkolnego to bardzo ważny dzień. Jedni wracają po odpoczynku do obowiązków a inni dopiero wkraczają w nowy etap.

Wiemy jak stresujące może być dla najmłodszych nowe wyzwanie, dlatego jako dorośli powinniśmy im jak najbardziej umilać i ułatwiać te zadanie, aby szkoła kojarzyła im się z czymś przyjemnym.

Wtedy będą do niej chętnie chodzić. Poczują przynależność społeczną, która będzie budowała w nich poczucie własnej wartości co jest niezwykle istotne w życiu każdego człowieka.

Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek jak pomóc dzieciom w tym czasie:

  1. Przede wszystkim dzieci to tacy mali dorośli, potrzebują aby z nimi szczerze rozmawiać, wysłuchać i wspomóc radą. Wymaga to często bardzo dużo cierpliwości, która zaowocuje dopiero po latach ale uwierzcie, że naprawdę warto!
  2. Pamiętajcie, że życie dziecka to nie tylko szkoła i obowiązki, trzeba im zapewnić również odpowiedni czas na zabawę i różne kreatywne zajęcia. Spędzajcie z nimi jak najwięcej czasu, poświęcając im swoją uwagę, rozmawiajcie o tym co robiliście i jak minął wam dzień, poruszajcie nie tylko kwestię tego co robiły, ale również jak się podczas tego czuły. To pozwoli im na zapoznawanie się ze swoimi emocjami i ułatwi rozmowę o nich.
  3. Kolejny bardzo ważny punkt to zbudowanie poczucie bezpieczeństwa u dziecka. Tu również bardzo ważna jest rozmowa, przekazywanie informacji na temat tego jak będzie wyglądał jego dzień, np.: warto omówić jakie lekcje i zajęcia będą na nie czekały następnego dnia aby nic przypadkiem ich nie zaskoczyło.
  4. Warto też znaleźć codzienną rzecz, którą razem będziecie szykować. Moim zdaniem rewelacyjnym rozwiązaniem jest wspólne pakowanie i przyrządzanie jedzenia.. Pozwala to nie tylko na budowanie i pogłębianie waszej relacji, ale jest to też super sposób na zapoznawanie dziecka ze smakami i zapachami, dzięki czemu możecie uzyskać „sposób na niejadka”, tutaj również wcześniej polecam ustalić co będziecie robić. Kolejną istotną rzeczą jest ćwiczenie małej motoryki – same plusy ze wspólnego gotowania.

 

 Oto kilka przepisów, które znajdziecie w naszych kuchennych inspiracjach - świetnie sprawdzą się jako przekąska do szkoły i wspólna zabawa!

 

Po więcej przepisów zajrzyjcie na naszą stronę internetową do Kuchennych Inspiracji. Znajdziecie tam również alternatywę dla słodkich napojów, np. różne smaki smoothie.

Drogie dzieci!
Życzymy wspaniałego rozpoczęcia szkoły! Niech każda chwila spędzona w szkole będzie pełna radości, nauki i przygód. Niech poznawanie nowych kolegów i nauczycieli dostarczy Wam wiele radości i niezapomnianych wspomnień. Powodzenia!

Loading...