Jaki miód jest najzdrowszy?
Jako najzdrowszy miód najczęściej wymienia się gryczany, a tuż za nim spadziowy i wrzosowy. Wszystkie zawierają duże ilości wartościowych składników odżywczych i prozdrowotnych. W tym artykule przedstawiamy szczegóły odpowiedzi na pytanie, jaki miód jest najzdrowszy. Dodatkowo wyjaśniamy, który nie jest zdrowy i dlaczego.
Jako najzdrowszy miód najczęściej wymienia się gryczany, a tuż za nim spadziowy i wrzosowy. Wszystkie zawierają duże ilości wartościowych składników odżywczych i prozdrowotnych. W tym artykule przedstawiamy szczegóły odpowiedzi na pytanie, jaki miód jest najzdrowszy. Dodatkowo wyjaśniamy, który nie jest zdrowy i dlaczego.
Spis treści:
- Jaki miód jest najbardziej wartościowy?
- Jaki miód jest najzdrowszy na serce?
- Jaki miód na żołądek i jelita?
- Który miód zawiera najmniej cukru?
- Jaki miód nie jest zdrowy?
Na myśl o tym, który miód jest najzdrowszy, oczyma wyobraźni widzimy spokojną pasiekę i złociste, aromatyczne miody w pękatych słoikach. Prawdą jest bowiem, że wszystkie prawdziwe miody są zdrowe, ale niektóre z nich faktycznie wyróżniają się wyjątkowo korzystnym wpływem na ludzki organizm. Dowiedz się więcej na ten temat.
Jaki miód jest najbardziej wartościowy?
Jeśli zastanawiasz się, jaki miód jest najbardziej wartościowy, warto na początek określić, co to dokładnie znaczy? Zwykle za taki uważa się miód, który zawiera najwięcej prozdrowotnych składników. W tym aspekcie rzeczywiście najzdrowszy jest miód gryczany. Ten najbardziej wartościowy miód zawiera między innymi:
- żelazo w dawce aż 3,2 mg na 100 g, czyli więcej niż czerwone mięso (wołowina dostarcza 2,6 mg żelaza na 100 g). Z tego powodu miód gryczany polecany jest osobom zmagającym się z anemią,
- magnez w dawce od 4 do 8 mg na 100 g,
- witaminę C — ok. 4 mg na 100 g,
- wapń (12 - 14 mg na 100 g).
Dodatkowo najbardziej wartościowy miód gryczany zawiera polifenole i rutynę, czyli składniki wpływające korzystnie na uszczelnienie naczyń krwionośnych i przeciwdziałające miażdżycy.
Jaki miód jest najzdrowszy na serce?
Często pytacie nas, jaki miód jest najzdrowszy na serce. Z powyższego akapitu wiesz już, że pracę tego narządu doskonale wspiera miód gryczany, który poprawia elastyczność naczyń krwionośnych. Jednak niewiele osób wie o tym, że na serce i układ krwionośny pozytywny wpływ ma także miód spadziowy, zwłaszcza ten z drzew iglastych. Zawiera on bowiem wiele związków fenolowych, w tym flawonoidy, które redukują stres oksydacyjny. Innym słowy chroni przed uszkodzeniami naczyń krwionośnych, które prowadzą do chorób serca.
Dodatkowo miód spadziowy zawiera w wysokich dawkach potas (20 - 30 mg na 100 g), magnez (4 - 15 mg na 100 g) i żelazo (1 mg na 100 g). Potas reguluje ciśnienie krwi, a magnez wpływa na prawidłową pracę serca, zapobiegając arytmii.
Jaki miód na żołądek i jelita?
Jeśli zastanawiasz się, jaki miód na żołądek i jelita wybrać, koniecznie sięgnij po miód rzepakowy i ten z mniszka lekarskiego. Wyróżniają się on właściwościami łagodzącymi i regenerującymi, za które odpowiedzialne są ich składniki.
Miód rzepakowy zawiera dużą ilość glukozy, która wspiera odbudowę błony śluzowej żołądka oraz jelit. Z tego powodu jego spożywanie zalecane jest także przy chorobie wrzodowej. Dodatkowo rzepakowy miód ułatwia pozbycie się z organizmu toksyn, co wspiera pracę wątroby, trzustki, nerek i jelit.
Miód z mniszka lekarskiego często stosuje się w stanach zapalnych żołądka, leczeniu niestrawności oraz problemach z trawieniem. Zawiera bowiem inulinę, która wpływa regulująco na prawidłową perystaltykę jelit, zapobiegając również zaparciom.
Który miód zawiera najmniej cukru?
Nie da się ukryć, że pomimo korzystnego wpływu na organizm człowieka, każdy miód zawiera bardzo dużo cukru. Jego głównymi składnikami (60 - 80% masy) są bowiem cukry proste:
- fruktoza, która stanowi do 30 do 40% masy cukrów w miodzie,
- glukoza — od 25 do 35%,
- sacharoza — przeciętnie ok. 1%, poza miodem akacjowym, w który może stanowić nawet 7% masy.
Z tego powodu wiele osób zastanawia się, który miód zawiera najmniej cukru. Okazuje się, że pod tym względem najkorzystniej wypada miód spadziowy, w którym łączna zawartość glukozy i fruktozy waha się w przedziale od 45 do 60%.
Osobom, które muszą uważać na poziom cukru we krwi, polecany jest jednak również miód akacjowy. Zawiera on mniej glukozy, a więcej fruktozy, przez co jego indeks glikemiczny (IG) jest niższy niż większość miodów. Metabolizm fruktozy jest wolniejszy, niż glukozy, dzięki czemu jej spożycie powoduje mniejsze skoki poziomu cukru we krwi.
Jaki miód nie jest zdrowy?
Skoro już wiesz, jaki miód jest najzdrowszy, warto dowiedzieć się także, który zdecydowanie taki nie jest. Chodzi od miód z niewiadomego pochodzenia, najczęściej z krajów azjatyckich, który w obecnym czasie dosłownie zalewa nasz rynek. Jest bowiem o wiele tańszy niż ten z polskich, a nawet europejskich pasiek. Dlaczego taki miód nie jest zdrowy?
Na podstawie licznych badań próbek miodu pochodzących z Chin, które są jego największym producentem na świecie, stwierdzono, że bardzo często chiński miód jest fałszowany przez dodatek syropów cukrowych (zwykle kukurydzianego oraz sacharozowego). Gorsze jest jednak to, że azjatyckie miody często zwierają ślady antybiotyków (np. chloramfenikolu), nieumiejętnie stosowanych w produkcji pszczelarskiej. Wiele próbek zawierało także groźne dla zdrowia pestycydy.
Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz najzdrowszy miód, sięgaj wyłącznie po produkty ze sprawdzonych sklepów takich, jak nasz. Kupując miód w eterno.pl zyskujesz pewność, że jest on prawdziwy, naturalny i pochodzi wyłącznie z polskiej pasieki.