Kuchnia Mazowsza – jest bardzo różnorodna, w samym centrum Polski mieszają się tradycje z całej Rzeczpospolitej i mocno wyczuwa się smaki z zagranicy. Żaden region w Polsce nie jest tak zróżnicowany pod względem tradycyjnych potraw. Kuchnię mazowiecką nazywamy staropolską, ale zawiera dużo akcentów kuchni francuskiej, niemieckiej czy rosyjskiej. Takim przykładem jest zapożyczony z tradycyjnej kuchni francuskiej confit z kaczki.
Konfitowanie jest sposobem konserwowania mięsa polegającym na marynowaniu w soli a następnie powolnym gotowaniu w tłuszczu. Tradycyjna potrawa francuska, która zawojowała warszawską kuchnię, ponieważ jest najlepszym sposobem na przyrządzenie udka kaczki. Mięso jest idealnie miękkie, może długo przechowywane zanurzone w wytopionym tłuszczu.
Mięso możecie przechowywać bardzo długo zatopione w tłuszczu. Przed podaniem trzeba wyjąć udka i podsmażyć lub podpiec w piekarniku. Tłuszcz przelejcie przez sitko i zachowajcie do wykorzystania do dalszego przechowywania mięsa. Udka muszą być całkowicie zanurzone w tłuszczu, wtedy bardzo długo zachowają świeżość. Tradycyjnie confit z kaczki powinno po ugotowaniu najpierw "leżakować" minimum kilka dni w tłuszczu w lodówce, ale kto by tyle wytrzymał - udka są smaczne i gotowe do spożycia także od razu po przyrządzeniu.
Udko z kaczki 4 szt Gęsi smalec 1kg Liść laurowy 3 szt Ziele angielskie 5 szt Tymianek kilka gałązek Rozmaryn kilka gałązek Cebula 1 szt Czosnek 1 mała główka Sos śliwkowy: Mazowieckie powidła śliwkowe Bulion warzywny 100ml Masło 50g Buraczki: Buraki 2szt Cukier do smaku Ocet z białego wina 1 łyżka Masło 50g Sól i pieprz do smaku |
Kaczka:
Udka z kaczki oczyścić odciąć nadmiar skóry.
Z każdej strony natrzeć solą. Włożyć do plastikowego woreczka, zamknąć i zostawić na 24 godziny w lodówce.
Wyjąć zamarynowane w soli udka, dobrze przetrzeć z soli.
Ułożyć udka w garnku, zalać je smalcem, tak, żeby smalec całkowicie zakrył kaczkę. Dodać przyprawy i zioła.
Czosnek i cebulę przekroić na pół i dodać do garnka.
Gotować udka na małym ogniu od 1,5h nawet do 2,5h - do miękkości mięsa.
Sos śliwkowy:
Bulion wlewamy do rondla, dodajemy powidła i redukujemy.
Następnie całość blendujemy i jeszcze podgrzewamy.
Na koniec dodajemy zimne masło mieszamy.
Buraczki:
Buraczki gotujemy do miękkości i przesmażamy na maśle.
Dodajemy ocet, cukier, sól i pieprz do smaku.
Smacznego!
Podawaj z grillowanymi ziemniaczkami, sałatkąlub grillowanymi warzywami.
Pamiętaj o wcześniejszym zamarynowaniu mięsa i odpowiednim zabezpieczeniu tłuszczu, żeby przechować dłużej mięso.